PRAVDA O UV FILTRECH

Pravda o chemických UV filtrech

Během posledních 40 let jsme se stali svědky masivní kampaně prosazující umělé UV filtry. Celý tento kolotoč je posílen snahou vzbudit v lidech strach. Jako spotřebitelé jsme tedy svědky mediální masáže, která neustále upozorňuje na slunce coby hrozbu spojenou se zvýšeným výskytem melanomu. Problém spočívá v samotné podstatě. Chemické filtry, se prezentují jako jediná a konečná možnost, jak se před UV zářením chránit a předejít tak pozdějším komplikacím (melanom, poškození kůže, stárnutí kůže). Celá věc je podpořena dermatology, kteří kampaň podporují z odborného hlediska.

KDE JE PRAVDA?

Pojďme si předložit jasná, nevyvratitelná fakta. I přes dlouhodobé používání umělých filtrů počet alergiků, na slunce stoupá. Stejně tak stoupá výskyt melanomů, a to i tam, kde se tyto umělé UV filtry pravidelně používají. To už stojí za zamyšlení. Ještě více pak, když se podíváme například do Afriky, kde melanom určitě netrápí většinu populace. Tak by se totiž mělo dít čistě z logiky věci.

CO SE TO DĚJE?

Odpověď je vlastně docela prostá. Jednou z možností je, že umělé filtry dávají lidem falešný pocit, že mohou být na slunci, jak dlouho chtějí. To je ovšem velký a nebezpečný omyl, který si lidé nepřipouští. Celý mechanismus „opalování“ se tímto vlastně zacykluje. Lidé mají falešný pocit, že jsou chráněni, a mohou tak být na slunci, co hrdlo ráčí. Tělo ovšem v neviditelné formě trpí a vzhledem k tomu, že mnoho přírodních procesů je umělými filtry zpomalováno či kompletně brzděno, lidé se v honbě za opálením, sluní déle a v kritických hodinách, kdy je to pro tělo a pokožku nebezpečné ba dokonce devastující.

NEBO?

Dalším možným vysvětlením je fakt, že vznik melanomu a stárnutí kůže způsobuje komplex několika faktorů a tak je vlastně zbytečné a možná i nebezpečné chránit se pouze před jedním z nich, sluncem samotným. Naši pozornost by si tak měla získat širokospektrální ochrana.

A CO S TÍM?

Naše pokožka je od přírody vyvinuta tak, aby kooperovala se svým okolím, tedy i sluncem, a tak se dá s opatrností tvrdit, že umělé zásahy do této křehké vazby, mohou být tělu škodlivé.
Stále ale platí ono pořekadlo, všeho moc škodí. Stejně tak, jak je slunce a sluneční svit životně důležitým elementem pro naši existenci, tak důležité je dbát na rovnováhu a správné užívání. Představme si slunce jako lék. U jakéhokoli medikamentu také dbáte rad lékaře, jak ho dávkovat. Takto je nutné postupovat i v případě užívání slunce. Dovolili jsme si připravit pár základních rad, jak s tímto účinným medikamentem nakládat.

Autor: MUDr. GAYE Papa, zakladatel projektu MEDINATUR

Čtěte dál - Léto je tu! Užijte si slunce bez obav

Zjistětě výhody KARITEN opalovacího systému a principy zdravého opalování

Přihlašte se k odběru novinek na našem blogu!

Úspěšně jste se přihlásili k odběru novinek. Děkujeme!